30 Mayıs 2016 Pazartesi

"Boris Leonidoviç Pasternak" - Dr.Zhivago

.Devrimden sonra Sovyetlerin bürokratik katı siyasetini ve kültür hegemonyasını reddeden "Şairlerin şairi" ünvanlı büyük Rus yazarı ve şairi "Boris Leonidoviç Pasternak"ı ölümünün 56. yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyorum. Ekim devrimini içten içe desteklemekle birlikte , yapılan katliam ve zulümlere şahit olması, daha sonra, onun "anarşist" görüşlere evrilmesinin başlıca nedenidir, bence... "Özgür Düşünce"yi her şeyin üstünde tutarak, "artı-değer üretim" ekonomisi ile insanların para kazanıp daha mutlu ve verimli olacağı olgusu hakimdir onda.


Ayrıca şiirlerinin hükümet karşıtı, kişisel bulunup yasaklanması ve üstündeki bütün baskılara rağmen ülkesini terk etmemesi... ve dokuz yılda yazdığı, çağımıza damgasını vuran Doktor Jivago romanına 1958 tarihinde verilen Nobel Edebiyat Ödülü'nü reddetmesi onun büyüklüğünün göstergesidir. Bundan 6 yıl sonra, Fransız Varoluşçu Jean-Paul Sartre'ın kendisinden esinlenerek ve politik görüşlü yapıtlarına ket vuracak endişesiyle aynı ödülü reddettiğini düşünmekteyim.


Pasternak'ın unutulmaz Dr.Jivago filminin bütün enstantaneler-inde aşka ve doğaya olan tutkusu, büyük bir görsel zarafetle çağımıza damgasını vurmuştur. Roman - film, kurgu ötesinde genelde otobiyografi türü olup, kendi hayatından da kesitler taşır.


En önemlisi hayatı tehlikede olduğu halde, sevdiği ve yaşadığı toprakları terk edip, yabancı ülkelerde yabancı bir kimliğe bürünmemiştir.Mehmet Osman Çağlar
30 Mayıs 2016


4 yorum:

 1. Yıllar önce romanını okuyup daha sonra filmini izlemiştim. Yazınız videoyla da bütünleşmiş.Müzik harika. Ne kadar etkileyici.
  Film, oyuncuların muhteşem oyunlarıyla, unutulmaz kar manzaraları içinde bir görsel şölendi adeta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Roman ve filmi lise yıllarında okuyup izlemiştim. Benim de çok sevdiğim klasiklerdendir. Bu açıdan ilk açtığımda bloğumun adını Jivago koymuştum. Teşekkürlerimle esen kalın.

   Sil
 2. Yani boşuna değil bloğa dahi verilen 'dr-jivago' ismi:)) film de müzik de etkilenilmeyecek gibi değil.. Müzik uçuruyor... filmden kareler gözlerimizin önünde. 'Ah hayat!' masal mı olsa, yoksa masallardan mı olsa hayat! ;)) gerçekler bambaşka olsa da, sınırsız hayaller hepsi bedava ve bizim nasılsa ;)) Şairlerin şairi Boris Leonidoviç Pasternak'ı ölüm yıl-dönümünde saygıyla anıyorum. Size ve ailenize esenlikler dilerim Mehmet Bey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, yıllar önce bloğumu açarken, nasıl bilinçaltı tünellerinde iz bırakıp kalmış ki hiç tereddüt etmeden jivago ismini koymuşum ve anonim olarak bu isimle ve resmiyle paylaşımlar yapmışım.:) Göz kapayıp açana kadar masal içinde hayat, hayat içinde masal olarak ömürler geçiyor ve hayal kurmak iyi ki bedava Esin Hanım.

   Aileye ve size çok güzel bir hafta sonu dileklerimle esen kalın.

   Sil