19 Haziran 2017 Pazartesi

bizi iyi dinle sefil adam (aforizmalar 3)
şimdi beni,
bizi iyi dinle sefil adam:


---

ben ne oyum, ne buyum, ne şuyum. halkın içinden herhangi özgür bir bireyim. söyleyeceklerimi eğip bükmeden, sığlaştırmadan senin gibi sefillerin yüzüne direkt söylerim. senin gibi muktedir veya şöhret olma derdim bulunmadığından, düşüncelerimi, bilinçsiz bir genelleştirme, yüzeyselleştirme, yıkış ve çarpıtma eylemine tevessül etmeden yalın ve basit ifade ederim.


insanların dış görünüşleri, cüzdanlarının şişkinliği, makamları beni ilgilendirmez. sıradan insanların içsel zenginliğini bildiğim için insanları severim.


ben seninle bir satranç zarifliği ile dans ederim, haberin olmaz... sen vezir, kale ve filleri oyun sonuna kadar kaybetmeme kaygısı içindesin.bense onları en baştan yem olarak sana veririm. seni mat edecek piyonu son koz olarak elimde tutarım. son hamle hep benimdir.


sana şunu da söyleyeyim sefil adam;


ben, gücümü güçsüzleri ezmek için kullanmam. çocuklara, kadınlara, yere düşenlere vurmam. ne pahasına olursa olsun, kaldırmak için elimi uzatırım. sen yaşamla düş görme arasında ölüm savunması içinde korkularının esiri, bense senin tanrına ve ölüme inanmadığım için gerçek yaşamın dışa vurumuyum.

*

seni kapitalist sistemin kan emici efendileri yarattı. öfken, hırsların, paragözlülüğün, hırsızlığın, yalancılığın, katilliğin, despotluğun, faşistliğin, ırkçılığın ile özel seçildin. onlara biat eden, iflah olmaz bir kölesin. efendilerin seni allayıp pullayarak kendi çıkarları doğrultusunda yönetici rolü oynamana şimdilik izin veriyor. patolojik vaka ve zır cahil olduğundan sana benzer yöneticilerin acı akıbetini düşünemiyorsun.


bulunduğun yerden düştüğün an da yalaka arkadaşlarını yanında bulamayacağını düşünme yetisinden de yoksunsun sefil adam.... kendini prangalayıp zindana atmadan beni prangalayamazsın sefil adam. çünkü ben, senin özgürlüğünü, adaletini, yaşanabilir yeşil bir dünyayı temsil ediyorum.

---

Şimdi ya..ben / biz ol, kendinden kurtul... yaptığın yıkımların, terbiyesizliğin bedelini öde... ya da binlerce yıllık özgürlük topraklarını terk eyle.
Mehmet Osman Çağlar
Mayıs, 2014
(Aforizmalar 3)

resim: William Holman Hunt

Hiç yorum yok: